Skip to main content

Jak przygotować plik PDF do druku?

Dlaczego wysoka jakość pliku do druku ma znaczenie? Jak przygotować plik PDF do druku? Plik pdf, cmyk, Pantone, 300 dpi, wykrojnik, spady 3 mm, rodzaj oprawy.
Gwarancją wydruków dobrej jakości jest poprawne przygotowanie plików do druku zgodnie ze specyfikacją drukarni. Zobacz poniżej kilka wskazówek, których NIE NALEŻY lekceważyć przy generowaniu plików w jakości do druku. Dobry projekt graficzny wymaga poprawnego pliku do druku.

Uwaga, poniżej znajdziesz techniczną specyfikację pliku PDF do druku dedykowaną dla grafików przygotowujących taki plik do naszej drukarni.

Specyfikacja przygotowania do druku

Format pliku PDF produkcyjny
wersja 1.6 i wyższe

Bez załączonych profili kolorystycznych – wersje niższe nie gwarantują poprawnego spłaszczenia przeźroczystości.

Przestrzeń kolorystyczna CMYK

Wszystkie elementy w projekcie graficznym muszą być przekonwertowane na przestrzeń kolorystyczną CMYK. Przy zastosowaniu przestrzeni RGB istnieje ryzyko, że zostanie źle zinterpretowana i nie wydrukowana w ogóle lub w kolorze dalekim od oczekiwanego. Zarządzanie kolorem w druku.

rozdzielczość elementów rastrowych
300-350 dpi

Stosowanie zdjęć w jakości powyżej 240 dpi gwarantuje wysoką jakość druku. Pliki zawierające zdjęcia w rozdzielczości znacznie przewyższającej wymagane 300 dpi nie wpływa na poprawę jakości wydruku ale mocno decyduje o wielkości pliku PDF i jest kłopotliwe zarówno dla grafika jak i operatora CTP lub cyfrowej maszyny drukującej. Istotny może być wybór papieru do druku.

Automatyczne SPADY 3-5 mm
wygenerowane z programu

Spady to tzw. “zapas” wszystkich grafik dochodzących do krawędzi projektu przewidziany do obcięcia w drukarni. Przygotowanie spadów polega na wysunięciu wszystkich elementów  dochodzących do krawędzi poza linię cięcia czyli format netto.

Odsunięcie ważnych elementów
od krawędzi strony o min. 5 mm

daje gwarancję, że po obcięciu formatu istotne elementy nie znajdą się zbyt blisko krawędzi użycie znaczników drukarskich – w druku cyfrowym wykorzystywane są jedynie linie cięcia – wszystkie pozostałe znaczniki są zbędne a wręcz przeszkadzają.

Wydruki wielostronicowe

wszystkie strony w jednym dokumencie PDF z podziałem na poszczególne strony – nie dopuszczalne jest generowanie plików PDF z rozkładówkami – uniemożliwia to poprawną impozycję.

FONTY OSADZONE w pliku
lub zamienione na krzywe

gwarantują poprawne zinterpretowanie fontów i polskich znaków dialektycznych

5 KOLOR – uszlachetnienia druku

elementy do druku 5 kolorem należy umieścić na oddzielnym kanale jako kolor dodatkowy. 

UWAGA na pliki z Corela i Canvy!

w plikach generowanych z programu Corel bezwzględnie należy spłaszczyć przeźroczystości oraz zamienić fonty na krzywe.

Odradzamy używanie programu Canva do przygotowywania plików do druku produkcyjnego.

Więcej informacji na temat specyfikacji technicznej i przygotowania pliku do druku: studio@graffidea.pl

Jak przygotować plik do druku – GRAFFPRINT Drukarnia Warszawa

Skontaktuj się z nami
Każde zapytanie w naszej drukarni jest wyceniane indywidualnie. Kalkulację wykonujemy na podstawie zapytania wysłanego mailem,
wycenę wysyłamy niezwłocznie. Oferujemy pomoc w dostosowaniu plików do druku.

Kontakt

Dane rejestrowe:
GRAFFIDEA Agnieszka Dryzek
ul. Puławska 34 budynek 6
05-500 Piaseczno / Warszawa
NIP: 951 166 69 92
Odbiór osobisty po wcześniejszym uzgodnieniu.
Szanowni Klienci, ze względu na organizację procesu druku, zlecenia z terminem odbioru tego samego dnia, realizujemy po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.
Z przykrością informujemy, że nie realizujemy usług "od ręki" typu ksero, wydruku zdjęć, oraz prac typu magisterska lub dyplomowa.
Zapraszamy do kontaktu.
Kontakt